•

V 17. a 18 . storočí sa na Orave nekládol príliš dôraz na vzdelanie a preto aj v našej obci bolo  školstvo iba základné, tzv. ľudové, ktoré v najstaršom období malo cirkevný ráz.

Ľudia, ktorí chodili do sveta, videli ako je vzdelanie veľmi potrebné a preto, keď prišli z vandrovky alebo z vojny vyučovali zámožnejšie deti za chlieb, zemiaky, obilie. Koncom 18.storočia bol pre školu zakúpený drevený domček, ktorý bol prvou známou školskou budovou. V roku 1861 ho dali opraviť a v roku 1880 bola na tomto mieste postavená  väčšia murovaná škola, na ktorú prispel cisár František Jozef I. a Spišská Kapitula. Bola to veľká sieň pre 180 detí, ale v roku 1909 bola predelená na dve učebne a byt riaditeľa. Jeden z prvých správcov školy bol učiteľ z blízkej Jablonky, Ján Zborek, ktorý tu pôsobil od roku 1880 až do roku 1932. Na škole sa potom vystriedalo viacero správcov, ktorí tu pôsobili iba krátkodobo . V tomto období prišiel do Brezy prvý kňaz vdp. Ľudovít  Bakoš , ktorý našiel na škole veľké nedostatky a to nielen vo vedomostiach a disciplíne, ale aj stav školy bol neutešený. Školská budova nevyhovovala pre taký veľký počet žiakov (200 a niekedy i viac). Príčinou bolo tunajšie zmýšľanie o škole a nie dosť pevná ruka vtedajšieho správcu školy.  A tak sa stáva správcom školy kňaz Ľudovít Bakoš. V roku 1940 prichádzajú do Brezy bratia Viliam a Teodor Zámocký. Viliam sa stáva novým správcom školy. Škola sa pod jeho správcovstvom začala zapájať do spoločenského života a spolupracovala pri verejných a školských oslavách . Nacvičovali sa divadelné hry , povzniesol sa kultúrny život obce. Veľmi obľúbené a potrebné boli aj školské výlety, lebo niektorí žiaci neboli ani v susednej obci. Učitelia na rodičovských združeniach mali prednášky z oblasti výučby, výchovy a spolupráce rodiny so školou. Tým čiastočne rodičov presvedčili a donútili venovať väčšiu pozornosť deťom. Pre veľký a vzrastajúci počet detí sa Viliamovi Zámockému roku 1958 konečne podarilo začať s výstavbou novej školy. Vyučovať sa v nej začalo až v roku 1960.