• Exkurzie

• Exkurzia na Lesnícky náučný chodník a Úvraťovú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej

Už tradične sa žiaci piateho ročníka našej školy zúčastňujú exkurzie na Lesnícky náučný chodník a na Úvraťovú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej.

Exkurzia sa tento školský rok uskutočnila 27.9.2017, zúčastnilo sa na nej 23 piatakov pod dozorom pani učiteliek Mgr. D. Matejčíkovej a Mgr. M. Kolenovej. Exkurzia sa teší veľkej obľube žiakov. Je to krásna ukážka učenia sa v prírode. Pod vedením skúseného odborníka- lesníka majú žiaci možnosť prakticky sa oboznámiť v teréne s flórou ihličnatého lesa a lesným ekosystémom, so životom lesa, prácou v lese, významom a ochranou lesa. Žiaci tiež radi pozorujú správanie sa diviakov v lesnej obore.

Druhou časťou exkurzie bola návšteva Úvraťovej lesnej železnice. V rámci akcie „Staň sa železničiarom“ na úvod žiaci videli ako funguje výhybka na koľajniciach, dozvedeli  ako pracuje parná lokomotíva a iné dôležité informácie o železnici. Počas cesty vláčikom rozprávkovým lesom deti mohli vidieť perníkovú chalúpku, princeznú aj červenú čiapočku. Vyhliadková jazda zo stanice Tanečník do Sedla Beskyd mala dĺžku 3,5 km. V sedle si žiaci prezreli expozíciu goralskej drevenice a vystúpili na vyhliadkovú vežu, z ktorej pozorovali okolie.

Naším cieľom je predovšetkým rozvíjať u detí lásku a úctu k prírode, k histórii a tradíciám nášho regiónu.    Mgr. Daniela Matejčíková

V tomto školskom roku 2018/2019 sa exkurzia konala 23. septembra a zúčastnilo sa na nej 23 žiakov. „Vyučovanie“ v lese pod vedením odborníka- vedúceho Lesnej správy Paráč Ing. A. Kondelu bolo pre žiakov výnimočné a zaujímavé. Tiež sme navštívili Lesnú železnicu v Oravskej Lesnej.

V školskom roku 2019/2020 sa exkurzia konala 30. septembra a zúčastnilo sa na nej 23 piatakov. Po Lesníckom náučnom chodníku nás sprevádzal skúsený lesník pán Ing. Chmeľ z Lesnej správy Paráč, ktorá je súčasťou OZ Lesov Slovenskej republiky Námestovo. Pri návšteve Lesnej železnice nám neprialo počasie- začalo pršať, ale v uzavretom vagóne sme sa pohodlne vyviezli do sedla Beskyd.

Exkurzia do Pamätníka SNP v Banskej Bystrici

Exkurzia sa konala 27. septembra 2016. Zúčastnilo sa na nej 26 žiakov 9. ročníka a 23 žiakov 8. ročníka.

Súčasťou exkurzie bola prehliadka expozície SNP v Nemeckej.

Žiaci sa oboznámili s tradíciami SNP na území Slovenska, s históriou 1. a 2. svetovej vojny, históriou československých légií, s históriou slovenského štátu, holokaustu, partizánskych bojov, s represáliami  na území Slovenska počas SNP.

Cieľom exkurzie bolo, aby žiaci pochopili, že vojna prináša len zlo, biedu, plač a smútok. Zároveň mali pochopiť, že nenávisť vedie k násiliu a extrémizmu.