• Turistický krúžok

        • Turistika september – október 2023

          V septembri opätovne začala naša turistická sezóna. So žiakmi sme využili mnoho slnečných dní, ktoré nám jeseň v týchto dvoch mesiacoch ponúkla. Žiaci od 1. až po deviaty ročník sa zúčastnili týchto turistických pochodov:

           

          1. Breza Pod háj – Komanišky – Vasiľovská kaplnka a späť
          2. Breza Pod Záruby – Pri kríži – Rozhľadňa Brabírka a späť
          3. Náučný chodník Oravská Lesná – Tanečník Oravská Lesná
          4. Čutkovská dolina Ružomberok – Tiesňava za dierou a späť
          5. Breza Pod Záruby – Pri kríži – Oravská Jasenica – Námestovo (okolo rieky)
          6. Šútovský vodopád v Šútove, pohorie Malá Fatra

           

          Všetkých zúčastnených žiakov chválime za účasť, perfektnú kondíciu a osobitne patrí pochvala aj deťom, ktoré aj napriek rôznym zdravotným obmedzeniam, turistiku super zvládli a došli do cieľa.

           

          Školský rok 2019/2020

          Turistický pochod na Kľak, 26.10.2019

          Záver jesennej turistickej sezóny sa niesol v znamení opadaného lístia, ktoré nám počas túry šušťalo pod nohami. Farby jesene sa zo stromov preniesli na zem. S deťmi sme navštívili oblasť v okolí Žiliny, konkrétne horský prechod smerom do Prievidze, Fačkovské sedlo, odkiaľ viedla naša trasa na vrch Kľak. Nachádza sa v pohorí Lúčanská Malá Fatra a jeho nadmorská výška je 1323 m. n. m.  V úvode bola trasa náročná lebo sme zdolávali väčšie prevýšenie ale horná časť sa išla po vrchole, takže náročnosť bola podstatne nižšia.  Vždy sa tešíme veľkej účasti našich detí a dúfame, že tak bude aj na ostatných túrach, ktoré ešte v tomto školskom roku, ale aj v ďalších, absolvujeme.

           

          Turistický pochod na Choč – Chočské vrchy, 19.10.2019

          Dňa 19.10.2019 sme si mohli do nášho turistického denníka zapísať ďalšieho zdolaného „ krásavca“ našej krajiny, týčiaceho sa nad obcami Jasenová, Valaská Dubová a Lúčky, ktorého názov ja Choč. Jeho vrchol je turisticky vyhľadávaný a je dominantným vrchom pohoria Chočské vrchy s nadmorskou výškou 1611 m.n.m. Vrchol má tvar nepravidelnej pyramídy s početnými bralnými partiami. Vrch bol ospievaný mnohými básnikmi, medzi inými aj P. O. Hviezdoslavom, ktorý pochádzal z Vyšného Kubína. Choč patrí medzi najkrajšie vrchy Slovenska. Na vrchole sa nachádza prírodná rezervácia Choč, ktorej súčasťou sú aj menšie vrcholy: Predný Choč, Malý Choč, Stredný Choč a Zadný Choč, ale aj ďalšie ako napríklad Kýčera, Sokol a iné.

          Veľký Choč je oficiálne prístupný po štyroch chodníkoch:

          • po značke z Jasenovej
          • po značke z Lúčok Jastrabou dolinou cez poľanu Žimerová a sedlo Vráca (medzi Veľkým a Malým Chočom) na vrchol (2:25 h)
          • po značke z Likavky cez sedlo Spuštiak na Poľanu, odtiaľ po značke na vrchol (3:35 h resp. 4 h)
          • po  značke z Valaskej Dubovej na Poľanu a odtiaľ po značke na vrchol (2:35 h)
          • po značke z Vyšného Kubína

          Najkrajší výstup je z Lúčok alebo Vyšného Kubína, pri ktorých sa turistom naskytajú krásne výhľady.  

          Naša trasa viedla z obce Valaská Dubová po modrej,  neskôr po zelenej značke a naspäť sme využili trasu do Jasenovej po červenej značke, smerom k rodnému domu spisovateľa Martina Kukučína. Úvodná, strmšia časť trasy nám síce dala zabrať, ale za odmenu sme dostali ako „na tanieri“ krásny kruhový bezmračný výhľad na vrchole a účasť na svätej omši, ktorá sa tam každoročne koná za farnosť mesta Dolný Kubín. Týmto ďakujeme pánu kaplánovi, že nás prehovoril ostať na omši a ochotnému pánu šoférovi, ktorý nás v Jasenovej musel čakať.

          Ďalej ďakujeme všetkým za účasť, perfektnú náladu, výbornú výdrž a kondíciu a tešíme sa na piatu turistickú akciu – Výstup na Kľak z Lyžiarskeho strediska Fačkovské sedlo, ktoré sa nachádza v blízkosti obce Čičmany známe vo svete čičmianskym vzorom maľovaným na dreveniciach a obce Rajecká Lesná s dreveným pohyblivým betlehemom  najväčším v Európe.

           

          Turistický pochod Pod Háj – Polianka – Kríž. Cesta Jána Pavla II. – Breza Pod Záruby, 1.10.2019

          Spoznávanie rôznych oficiálnych i neoficiálnych turistických trás v okolí našej obce, v CHKO Horná Orava a iných oblastiach Slovenska, prináša našim žiakom okrem spoločenského, športového vyžitia, spoznávania fauny a flóry jednotlivých oblastí aj geografický rozhľad a všetky uvedené zložky môžu zároveň využiť aj vo vyučovacom procese. Krásne sú aj zážitky z jednotlivých turistických akcií, ktoré im už nik nevezme a ostávajú navždy v ich srdciach.

          1.10.2019 sme sa s naším turistickým tímom zúčastnili v poradí tretieho turistického pochodu, ktorý začínal zrazom turistov na zastávke v Breze. Odtiaľ sme smerom Pod Háj okolo štadióna popri rieke Biela Orava prešli do Lokce časť Polianka. Spoločná fotografia pod novovyrobenou drevenou upútavkou na Rozhľadňu Brabírka, nám otvorila cestu Krížovej cesty Jána Pavla II. Pri ôsmom zastavení sme sa pokochali nádherným výhľadom na Oravskú priehradu, Slanický ostrov umenia, Vtáčí ostrov, Námestovo a okolité obce až smerom do Poľska. Krížová cesta končí pri kaplnke v Jarovisku, kde si žiaci oddýchli a načerpali sily na návrat do našej obce Breza. Po odbočení vľavo naša cesta končila na ulici Pod Záruby.

          Krížovú cestu so sv. Jánom Pavlom II. vyrezával tri roky rezbár Stanislav Kľúčik. Jeho motiváciou bola vďačnosť a úcta k sv. Jánovi Pavlovi II. Na každom zastavení je okrem Ježiša vyobrazený aj svätý slovanský pápež so svojimi pomocníkmi, ako aj ľudia blízki autorovi. Meditácie k zastaveniam napísal Jozef Bagin.

          Najbližšie ešte v jesennej sezóne sa tešíme na náročnejšiu turistiku na jeden z najkrajších vrchov Slovenska Choč s najkrajším kruhovým výhľadom.

           

          Turistický pochod Pilsko, 22.9.2019

          Pilsko je vrch nachádzajúci sa v Slovenských (Oravských) Beskydách a v poľských Žywieckych Beskydách s nadmorskou výškou 1 557 m n. m. Svojou výškou je po Babej hore druhým najvyšším vrchom Oravských Beskýd. Pilsko sa nachádza na poľsko-slovenskej hranici, ktorá prechádza 400 m pod vrcholom hory, teda vrchol sa nachádza na slovenskej strane. Na slovenskom území je začlenený do CHKO Horná Orava a na poľskej strane do Rezervatu przyrodniego Pilsko. Podobne ako mnohé vrchy na poľsko-slovenskej hranici, patrí aj Pilsko medzi vrchy, ktoré tvoria hranicu medzi úmoriami. Potoky zo severnej strany patria do úmoria Baltského mora, zatiaľ čo vodné toky z južnej strany patria do úmoria Čierneho mora. Pilsko ako súčasť Beskýd je súčasťou Vonkajších Západných Karpát. Je tvorený tzv. flyšom, striedaním pieskovcov a ílovcov. Činnosť ľadovca bola aktívnejšia na severnej strane o čom svedčia strmšie svahy na severnej strane oproti oblejším svahom na južnej strane.

          Turistika

          Pilsko vďaka svojej výškovej dominancii v okolitej krajine patrí medzi obľúbené ciele turistov na obidvoch stranách štátnej hranice. Vrchol hory poskytuje vynikajúci kruhový výhľad na Babiu horu, Tatry, Chočské vrchy, Malú Fatru a najmä Poľsko. Ako východisko zo Slovenska slúžia obce Sihelné, Mútne, a Oravské Veselé, z ktorých vedú na vrchol turistické chodníky. V Poľsku je významným turistickým východiskom obec Korbielów, kde sa nachádza jedno z najvýznamnejších poľských lyžiarskych stredísk.

          Turistiku sme začali v Oravskom Veselom pri Náučnom chodníku smer Dudová a odtiaľ na Skalisko 1 460 mnm, z ktorého pol hodina bola potrebná na zdolanie vrcholu Pilska v nadmorskej výške 1551 m. Na vrchole nás čakal nádherný kruhový výhľad umocnený aj úžasným slnečným počasím. Nenadarmo sa hovorí, že jesenné turistiky majú svoje nezabudnuteľné čaro a patria medzi najkrajšie v roku kvôli ustálenému počasiu a hlavne nádhernej farebnosti okolitého prírodného prostredia.

           

          Turistický pochod  Rozhľadňa Brabírka, 4.9.2019

          Dňa 4.9.2019 sa žiaci našej školy zúčastnili na prvom turistickom pochode s účasťou redaktorky a jej redakčného tímu RTVS relácie Televíkend za účelom propagácie turistickej trasy smer Rozhľadňa Brabírka. Výstup sa začínal na Polianke v Lokci, pokračoval po krížovej ceste Jána Pavla II. až ku hlavnému krížu a odtiaľ priamo k rozhľadni. Spätná trasa viedla odbočkou vpravo od hlavného kríža smerom na Brezu Pod Záruby. Turistiku a nádheru okolitej prírody umocňovalo takmer úplne slnečné počasie. Žiakom ďakujeme za účasť a za odvahu postaviť sa pred kameru J. Zároveň ďakujeme tímu zakladateľov Rozhľadne Brabírka za pozvanie a možnosť účinkovania v relácii Televíkend.

           

          Školský rok 2018/2019

           

          Jesenné upratovanie Breza smerom na Rozhľadňu Brabírka, 17.10.2018

          Malí turisti zo ZŠ s MŠ Breza dňa 17.10.2018 vyčistili turistickú trasu z Brezy časti Pod Záruby smerom na Rozhľadňu Brabírka. Pri rozhľadni sme spoločne opekali a plní zážitkov sa vrátili domov J. Pozitívne a zaujímavé je, že už sme zažili spolu veľa túr a deti majú stále o čom rozprávať J.

          Za zber odpadkov žiakom ďakujeme a tešíme sa, že prispeli k čistote životného prostredia a tak zahanbili ľudí, ktorí bez hanby zahadzujú odpadky do prírody.

           

          Turistický pochod na Roháčske plesá, 13.10.2018

          Potulky po Roháčoch sa stali akoby nepísaným pravidlom pre každého milovníka turistiky. Ide totiž o mimoriadne nádherné, malebné a z turistického hľadiska dobre prístupné prostredie, ktoré láka každoročne tisíce návštevníkov. Aj žiaci z turistického krúžku sa pod vedením Mgr. Kubasovej Ľ., Mgr. Kormaňákovej D. a Mgr. Kolenovej M. zúčastnili ďalšieho turistického pochodu do tohto krásneho prostredia Západných Tatier.

          Roháčska dolina

          Poskúsme sa na Roháčoch trocha zorientovať. Samotná Roháčska dolina má profil akoby v tvare „U“, ktorý vytvoril ľadovec s celkovu dĺžkou až dvanásť kilometrov. Na jednom z okrajov doliny je osada Brestová, kde je dnes známy skanzen – Múzeum oravskej dediny. Ten je vzdialený zo Zuberca približne päť kilometrov smerom na lyžiarsky svah v Spálenej doline. Skanzen je ne ľavej strane a nemožno ho minúť. Samotná Roháčska dolina je pritom považovaná za scenérisky najpestrejšiu v Západných Tatrách. V tejto časti Roháčov je aj Brestovská jaskyňa, dlhá 1450 metrov, s podzemným vodným tokom.

          Vďaka ľadovcovému pôvodu Roháčskej doliny sa tu zachovala sústáva nádherných jazierok, nazývaných Roháčske plesá. Ich jedinečnosť spočíva v tom, že sú podstatne nižšie ako iné plesá vo Vysokých Tatrách. Možno povedať, že v tak malých nadmorských výškach a v tak zachovanom stave sa povrchové tvary ľadovcového pôvodu nezachovali nikde v Európe. Len pripomeňme, že Roháčskych plies je celkovo šesť a nemajú vlastné názvy. Vžilo sa ich číselné označenie, pričom najväčšie je prvé – dolné, s rozlohou 2,22 ha a s hĺbkou sedem metrov.

          Roháčsky vodopád, Pláčlivé, Ostrý Roháč, Volovec...

          Roháčske plesá a okolie môžete najlepšie spoznať ak sa vyberiete po Náučnom chodníku Roháčske plesá. Stredne náročná celodenná trasa je obľúbená aj u rodín s deťmi. Odmenou sú skutočne nadherné prírodné panorámy. Samozrejme, ako inde v horách aj tu treba dávať pozor na náhle zmeny počasia a vyvarovať sa turistickým výstupom za nepriaznivej poveternostnej situácie. Dopredu aj treba upozorniť, že Náučný chodník Roháčske plesa je otvorený iba v čase od 31. 6. do 1. 11. Po zvyšok roka je z bezpečnostných dôvodov uzavretý. Túra sa zväčša začína na parkovisku pri chate Zverovka a ďalej sa pokračuje po zelenej značke. Po trase sa nachádza Roháčsky vodopád.

          Osobitne chceme pochváliť žiakov, pretože sa správali príkladne a robili dobré meno ZŠ s MŠ Breza, za čo sme dostali aj pochvaly od okoloidúcich turistovJ.

           

          Rozhľadňa Borová nad Tvrdošínom, 9.10.2018

          Naša druhá túra smerovala na ďalšiu oravskú rozhľadňu Borová nad Tvrdošínom. Pred výstupom sme navštívili Drevený gotický kostolík na cintoríne v Tvrdošíne.

          Ak si chcete užiť krásny výhľad na Oravskú priehradu, Babiu Horu i panorámu Západných Tatier a okolitých vrchov, vybehnite na rozhľadňu Borová nad Tvrdošínom.

          Jednoduchá drevená rozhľadňa má výšku asi 11 metrov a leží neďaleko záhradkarskej osady na úbočí vrchu Uhlisko. Vedie k nej neznačená asfaltová a poľná cestička poľom a pastvinami na chrbát Borovej z Tvrdošína. Trasa je dlhá približne 3km. Druhá možnosť je po červenej trase od ústia Oravskej priehrady na Uhlisko a odtiaľ zbehnúť k rozhľadni po neznačnej trase, cez pastviny.

          Rozhľadňa je celoročne voľne prístupná a ponúka nám krásny výhľad na Oravskú priehradu, Babiu Horu i panorámu Západných Tatier a okolitých vrchov.

          Kostol Všetkých svätých

          Drevený gotický kostol z prvej polovice 15. storočia bol v roku 1994 ocenený organizáciou Europa Nostra a v roku 2008 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Pre verejnosť je sprístupnený počas letnej sezóny od 01.06.2017 do 18.09.2017 od 10°° do 16°° (okrem pondelka).  Mimo sezóny  prostredníctvom objednávky.

          Deťom za účasť ďakujeme a tešíme sa na turistiku v sobotu do Roháčov J.

           

           

          Turistický pochod Pod Háj – Komanišky – Lyžiarsky vlek Pohoda Krušetnica – Breza AN 1, 18.9.2018

          Nový školský rok nám opäť priniesol možnosť stretávať sa s našimi žiakmi na turistických pochodoch v rámci turistického krúžku. Tento školský rok majú žiaci k dispozícii tri turistické krúžky pod vedením Mgr. Kolenovej Marcely, Mgr. Kormaňákovej Dagmar a Mgr. Kubasovej Ľubice.

          Prvú akciu sme zorganizovali 18.9.2018. Stretávka bola na zastávke v Breze. Začiatok trasy viedol z Pod Hája smerom na Komanišky a odtiaľ po turistickej značke k lyžiarskemu vleku v Krušetnici. Sem mali žiaci prestávku a záverečná trasa viedla popri rieke Biela Orava smerom k Breze po bývalej úzkokoľajovej železničke, po ktorej sa v minulosti zvážalo drevo. Aj na tejto túre nás sprevádzalo nádherné slnečné počasie.

          Ak nám to počasie dovolí, v mesiacoch október a november sa budeme tešiť na ďalšie turistické akcie J.

           

           

          Turistická akcia – Štrbské pleso, Tricklandia v Starom Smokovci, 11.11.2017

          V sobotu, 11.11.2017, sme so žiakmi absolvovali v poradí tretiu turistickú akciu. Keďže bolo Martina, išli sme sa do Tatier pozrieť, či náhodou „nezaspal“ J. Už z diaľnice bolo zrejmé, že nás nesklamal. Okolie Štrbského plesa, skokanských mostíkov a všetkých okolitých svahov bolo krásne biele. Aj počasie nám vyšlo. Síce na -1 , ale naše oravské deti sú zvyknuté na chladnejšie podmienky. Po dvojhodinovej túre nás p. šofér Lokaj odviezol do Starého Smokovca na návštevu Tricklandie. Netradičné a úžasné triky nás všetkých zaujali. Celá sobotňajšia akcia bola úžasná. Deti boli super za čo ich chceme aj pochváliť! Už teraz sa tešíme na ďalšiu super akciu s našimi super žiakmi. J  

          TURISTI A JESEŇ 2017

          Breza - Oravská Jasenica- Lokca

           

          Stredňajšie popoludnie 18.10.2017 patrilo našej turistickej partii. Zo školy „ozlomkrky“ utekali domov, aby sa o 14.00 hod. dostavili na v poradí druhú túru. Opäť nás vítal krásny slnečný deň, čo úžasne umocňuje každú turistiku. Prechod brezianskym chotárom sme začínali na ulici Pod Záruby smerom k Lokčianskej krížovej ceste. Od kríža trasa smerovala na sever (vľavo od kríža) až k novovybudovanej rozhľadni na strete troch chotárov Breza - Oravská Jasenica- Lokca. Podlažia a schodište ešte neboli dokončené, takže so žiakmi sme si dali záväzok o opätovnom spoločnom návrate za pár mesiacov. A keďže to už poznajú, na trasu môžu zobrať aj rodičov. Samozrejme aj naši hubári sa znovu prejavili v plnej kráse. Veselý zážitok, na ktorý budeme stále spomínať, bol, keď sa žiačka „ bila“ s učiteľkou o hríb... Zainteresovaní určite vedia o čom hovorím J.

          Žiaci boli opäť v perfektnej kondícii a nálade. Ďakujeme im za účasť a tešíme sa na ďalšiu akciu J.

          Túra k vasiľovskej kaplnke

          Dňa 14.10.2017 sa konala naša prvá akcia v tomto školskom roku so začiatkom Pod Hájom v Breze. Trasa pokračovala popri rieke Orava do Lokce a odtiaľ hrebeňom k Vasiľovskej kaplnke. V závere sme lesom prešli do Brezy na Komanišky. Počasie nám prialo. Babie leto sa prejavilo v plnej kráse J. Najkrajší zážitok pre deti a vedúce, bol zber hríbov po celej trase. Jasné, že sa to odrazilo aj v čase strávenom na túre ( 5 a pol hodiny ). Domov sme prišli príjemne unavení a v duchu sme sa tešili na ďalšiu turistickú akciu, o ktorej sme počas túry neustále rozprávali J.

           

          Finále turistickej sezóny v Rio de Klin

          Skvelá partia, bezkonkurenčné počasie, adrenalínové zážiky, nachodené kilometre, zodraté tenisky, nové priateľstvá, krásne fotografie a mnohými inými skvelými postrehmi by sme mohli zhodnotiť tohtoročnú turistickú sezónu, ktorú sme zavŕšili "LIGHT TÚROU"  v Rio de Klin. Všetkým turistom ešte raz ďakujeme a tešíme sa na ďalší ročník turistického krúžku... Krásne prázdniny, užite si slniečka a nezabudnite zdolať nejakú prázdninovú "horičku, kopček alebo cestičku". 

          Jánošíkove diery a Malý Rozsutec

          Dňa 20. mája 2017 sme zdolali Jánošíkove diery a výstup na Malý Rozsutec - jednu z najkrajších turistických trás národného parku Malá Fatra a jeden z najkrajších výletov na Slovensku vôbec. Jedná sa o sústavu tiesňav a kaňonov v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec, s množstvom prekrásnych vodopádov a nezabudnuteľnou scenériou skalných útvarov. Zážitok to bol neopísateľný, výstup na Malý Rozsutec plný adrenalínu a prekonávania samého seba. Všetkým turistom patrí poďakovanie za disciplínu pri výstupe. Ďakujeme!!! wink

          Kubínska hoľa

          8.5.2017

          winkPo dlhotrvajúcej zime sa nám podarilo otvoriť tohtoročnú turistickú sezónu výstupom na Kubínsku hoľu. Počasie nám prialo, aj keď to zrána vyzeralo na dážď. Po štvorhodinovom stúpaní sme sa pri teplom čaji zohriali v lyžiarskom centre a kochali sa výhľadom na Dolný Kubín. V Dolnom Kubíne sme navštívili cintorín a pripomenuli si našich národných dejateľov. Veríme, že aj na najbližšej túre bude panovať tak skvelá atmosféra a všetci sa v zdraví vrátime domov.

          Z Brezy do Krušetnice v múzeu kávy

          18.11.2016

          Piatkové popoludnie patrilo našej skvelej partii, ktorá sa cestou-necestou, blatom aj poľom vybrala z Brezy do Krušetnice spoznávať okolie svojho rodiska. Po prechádzke sme zakotvili v reštavrácii Krušetnica-Pohoda, kde sme načerpali sily pred vstupom do Múzea kávy. S veselou náladou, voňavou kávou a skvelými zážitkami sme sa celí, bez zranení vrátili domov.

           

          Prosiecka a Kvačianska dolina

          28.10.2016 

          Stretli sme sa skvelá partia, privítala nás zahmlená Prosiecka dolina, pár stupňov pod nulou nás neodradilo, okolo nádherného vodopádu sme sa predierali pomedzi skaly, zablatení sme navštívili Mlyny-Oblazy, nakŕmili hladné kozičky a spolu so slniečkom sme šťastne dorazili do Kvačian. Nádherná túra za nami... wink.

          Boli ste skvelí!!! smiley

          S pozdravom vedúce turistického krúžku wink

           

           

          15.10.2016

          Magurka

          V sobotu 15. októbrá 2016 sme sa stretli v Breze na autobusovej zastávke o 7.45, kde sme počkali na spojovú linku do Námestova. Odtiaľ naše kroky (a bolo ich dosť) viedli na protiľahlý kopec Magurka. Slniečko nám darovalo veľa lúčov, výhľad bol nádherný, nohy trochu unavené, ale zážitok jedinečný. Ďakujeme všetkým zúčastneným!

           

           

           

          01.10.2016

          Juráňová dolina    

          Huráááá. Prvá trasa za nami a my môžeme skonštatovať, že nám počasie prialo. Prežili sme úžasnú sobotu v nádhernej prírode so svojimi kamarátmi. Už teraz sa tešíme na ďalšiu túru a nové zážitky.

             

            

           

          Trasa viedla cez obce

          Tvrdošín: 5,9 km (66.2 %), Oravice: 5,9 km (66.2 %), Vitanová: 3,0 km (33.8 %), Tichá Dolina: 3,0 km (33.8 %),

          Prírodné úkazy popri ceste:

          Turek po 3,9 km ¤, Ježov vrch po 4,5 km ¤, prameň po 5,4 km ¤, Sirkový prameňpo 6,4 km ¤, Jašteričie po 7,7 km ¤

          Juráňová dolina, 4km dlhá zalesnená dolina nachádzajúca sa v Oravickej kotline. Ústie doliny tvorí 1km dlhá vápencová Tiesňava. Dolina je prístupná chodníkom a lávkami. Z hľadiska botaniky je  dolina zaujímavá pestrou kvetenou a tzv. výškovým zvratom výskytu vysohorských rastlín. Rastliny ktoré sa v pohoriach vyskytujú spravidla  v subalpínskom a alpínskom stupni sa v Juráňovej doline vyskytujú vo výškach okolo 900m. V doline sa nachádza jedno z najnižšie položených prirodzených výskytov kosodreviny.Tento jav podmieňuje studená klíma Tiesňavy v ktorej sa dlho udrží snech  a v lete je krátky slnečný svit. Úzky kaňon Tiesňavy je vytvorený  mezi Ježovým vrchom a Čaplovkou, povyše Tiesňavy  a rozkladajú dve  dlhé poľany, poľana Šivarná nachádzajúca so vo výške  okolo 935-960m  a poľana Juráňová nachádzajúca sa vo výške okolo 965-1070m. Na konci sa dolina delína dve časti hlavná  juho -východná časť ide pod Bobrovec 1665m a vedľajšia časť severo-východná ide  pod Veľkú Furkasku. Bobrovec je zároveň aj najvyšší vrchol v okolí doliny.

          Juráňová dolina-história

          Názov doliny pochádza pravdepodobne od priezviska JURAN vyskytujúceho sa v 17. storočí v obci Liesek, ktorej patrili pasviny v Juraňovej doline. V druhej polovici 18. storočia sa v Juráňovej  pod Furkašskou ťažila železná ruda. ktorá sa dopravovala cez  sedlo Umrlá . V rokoch 1885-86 oravské panstvo postavilo cez Tiesňavu v Juráňovej doline 930m dlhý drevený most na uľachčenie vývozu dreva z horných partií doliny. Po moste sa vozilo drevo až do roku 1935 kedy ho zničila mimoriadne silná povodeň.  Ešte v tom istom roku bol vybudovaný turistický chodník miestami vytesaný v skale. V roku 1974 sa dolina stala  prírodnou rezerváciou.

          Mgr. Viera Podstrelená, Mgr. Daniela Randjáková, Ing. Magdaléna Matejčíková