• Deň matiek

• heartKaždý rok sa prvá májová nedeľa nesie v znamení osláv všetkých mamičiek obce Breza. Je to oslava materstva, obetavosti a lásky matiek voči svojim deťom. Aj tento rok si žiaci našej školy a škôlky pripomenuli tento výnimočný deň. Ku Dňu matiek už tradične patria rôzne pozornosti a darčeky. Najväčšiu radosť každej mamičke spraví práve darček od jej dieťaťa, či viacerých detí. Milá kresba, kostrbaté srdiečko, drobnosť, ktorú sa dieťa vytvorilo v škôlke, v škole alebo milá básnička, pesnička či divadielko, ktoré sa naučili. Aj deti v našej škole sa usilovne každý rok pripravujú a s láskou sa prezentujú pred svojimi mamičkami i babičkami.heart

Trochu histórie

Sviatok všetkých matiek má pomerne dlhú tradíciu. V určitej forme sa sviatok matiek slávil už v starovekom Grécku, neskôr v 16. storočí sa v Anglicku mamičkám vyčlenil jeden deň v roku a hovorilo sa mu „Mothering Sunday“. Avšak až na sklonku 19. storočia matka 11 detí menom Anna Reevers Jarvis z Philadelphie viedla kampaň za presadenie Dňa matiek ako národného sviatku, čo sa nakoniec v roku 1914 aj podarilo a sviatok bol oficiálne ustanovený za národný sviatok, ktorý sa oslavuje vždy druhú májovú nedeľu. U nás sa oslavoval dlhé roky skôr sviatok všetkých žien, teda Deň žien a oslavy Dňa matiek sa stali výraznejšími až po roku 1989. Ku Dňu matiek už tradične patria rôzne pozornosti a darčeky. Najväčšiu radosť každej mamičke spraví práve darček od jej dieťatka, či viacerých detí. Milá kresba, kostrbaté srdiečko, drobnosť, ktorú sa dieťa vytvorilo v škôlke či v škole, alebo milá básnička, pesnička alebo divadielko, ktoré sa naučili. Aj deti v našej škole sa usilovne každý rok pripravujú a s láskou sa prezentujú pred svojimi mamičkami i babičkami.