• Marec - mesiac knihy
          • Marec - mesiac knihy

          • Pri tejto príležitosti sme si pre žiakov pripravili množstvo aktivít, ktoré sme v tento mesiac zrealizovali. Zapojili sme sa do čitateľského maratónu - cieľom a hlavnou myšlienkou celoslovenského detského čitateľského maratónu „Čítajme si...“ je podporiť a zvýšiť záujem detí o čítanie kníh. So žiakmi 6. ročníka sme vytvorili knihu bájok. Žiaci 3. ročníka ukázali svoje čitateľské zručnosti a vypracovali čitateľské záznamy, ktoré sme poslali do súťaže Vráťme knihy do škôl. Veríme, že nielen v marci budeme aktívni čitatelia, ale knihy budú naše "kamarátky" celý rok. 

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Marec - mesiac knihy.

        • SVETOVÝ DEŇ VODY
          • SVETOVÝ DEŇ VODY

          • 22. marec bol jedinečnou príležitosťou pripomenúť všetkým mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti. Naši žiaci cez rôzne aktivity skúmali vodu a uvedomovali si jej význam pre život človeka, rastlín a živočíchov.

            Pozri sa okolo seba a zamysli sa nad kvapkajúcim, či dokonca tečúcim vodovodným kohútikom, nad možnosťou znížiť spotrebu vody pri umývaní, sprchovaní, či použití WC. Existujú šetriace zariadenia, či je to už pákový uzáver vody, regulovaný splachovač WC, možnosť použitia vody z vodných tokov na polievaní kvetín a pod.

            Chráňme a vážme si vodu, aby sa o sto či dvesto rokov nestala takým vzácnym artiklom, že sa kvôli nej povedú vojny alebo sa pre veľkú väčšinu ľudí stane ťažko dostupnou komoditou.

             

            Pri príležitosti Dňa vody naši žiaci prišli do školy oblečení v modrom.

            Žiaci 2. stupňa sa venovali téme MINERÁLNE VODY.

            Prostredníctvom zaujímavých prezentácií sa dozvedeli o rôznych minerálnych vodách na Slovensku, ale i v Čechách, ich histórii, účinkoch a použití. Mali možnosť niektoré minerálky ochutnať a porovnávať, napr. Baldovská, Budiš, Fatra, Gemerka, Vincentka  atď. Diskutovali aj o tom, akými spôsobmi môžeme všetci ŠETRIŤ PITNÚ VODU.

            Žiaci mali za úlohu vypracovať Kvíz o minerálnych vodách a šetrení vodou a zakresliť do slepej mapy s pomocou atlasu SR kde na Slovensku sú pramene minerálnych a termálnych vôd.

            Aktivity boli pre deti zaujímavé a obohacujúce.

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Svetový deň vody .

          • Valentínka

          • Žiačka 8. ročníka, Eliška Mroceková, sa umiestnila vo výtvarnej súťaži Valentínka na 1. mieste v kategórii 13-15 rokov. Súťaž organizovalo CVČ Maják v Námestove.

            Tešíme sa z úspechu našej šikovnej žiačky.

          • Majstrovstvá školy v preskoku na švihadle

          • V mesiaci január prebiehali triedne kolá v preskoku na švihadle, ktorých sa zúčastnili všetci žiaci od tretieho ročníka. Žiaci s najvyššími počtami postúpili do školského kola. Záujem žiakov nás veľmi teší, mnohí sa oproti minulému roku zlepšili a výborné výkony podávajú aj naši najmladší žiaci. Pochvalu sme získali aj od organizátorov minuloročného krajského kola odznaku všestrannosti, kde naši žiaci patrili medzi najlepších v preskoku na švihadle, ktoré bolo súčasťou prekážkovej dráhy.

            Všetkým zúčastneným žiakom gratulujeme ☺

          • Vyhodnotenie zberu papiera

          • Dňa 27.2.2024 sa uskutočnil zber papiera, ktorý organizovala žiacka školská rada. Pripravila pre každého sladkú odmenu a pomáhala pri vážení ujovi školníkovi, bez ktorého by si neporadili.

            Spolu sme vyzbierali 1680 kg papiera, čím sme neprekonali hranicu 2 ton, ale dúfame, že pri ďalšom zbere v lete ju určite prekonáme.

            Víťazi zberu

            1. miesto  Tomáš Sitárik odovzdal 491,1 kg papiera

            2. miesto  Anna Škombárová odovzdala 105,1 kg papiera

            3. miesto  Timotej Cehlárik odovzdal 82,6 kg papiera.

            Do zberu sa zapojilo 22 žiakov, ktorým sa chceme poďakovať a taktiež rodičom, ktorí im pomáhali.

            Mária Palková

            Anna Škombárová

            Timotej Cehlárik

            Miloš kormaňák

            Diana Kubašová

            Adam Maťovčík

            Zoja Kormaňáková

            Matúš a Martin Gdúľ

            Nela Peldová

            Nela Hlinková

            Jonáš Hlinka

            Tomáš Sitárik

            Eliáš Matejčík

            Vanessa Lajčiaková

            Adam Ľuba

            Erik Kormaňák

            Anata Volčeková

            Stella Maťovčíková

            Mia Matláková

            Lenka Dudášiková

            Michaela Vnučáková

            Víťazom blahoželáme a dúfame, že do ďalšieho zberu sa zapojí oveľa viac žiakov.

          • „Nechajte ma byť takou, aká som“

          • Životný príbeh Anny Frankovej

            29. februára 2024 sa 38 žiakov 8. a 9. ročníka zúčastnilo exkurzie v Tvrdošíne.

            Žiaci navštívili medzinárodnú Putovnú výstavu Anny Frankovej. Výstava sa konala v budove Strednej lesníckej školy v Tvrdošíne. Výstava sa skladá z 2 častí: historickej a súčasnej, ktoré spája téma stereotypov, diskriminácie a predsudkov v minulosti a dnes. Historická časť výstavy sprevádza životom Anny Frankovej od jej narodenia až po smrť v koncentračnom tábore Bergen-Belsen. Prostredníctvom archívnych fotografií dokumentuje život Frankovcov v Nemecku a počas emigrácie.

            Druhá časť výstavy nechá prehovoriť súčasných mladých ľudí, ktorí sa vyjadrujú k aktuálnym témam súčasnosti – identita, skupinová identita, diskriminácia, reakcia na diskrimináciu.

            Výstava bola zaujímavá aj tým, že nás ňou sprevádzali samotní žiaci školy v rámci projektu rovesníckeho vzdelávania.

            Výstava bola spojená s prehliadkou Strednej lesníckej školy v Tvrdošíne a návštevou Gotického kostolíka v Tvrdošíne.

            Žiaci získali mnoho informácií o období holokaustu a zároveň ich aplikovali na dnešnú dobu.

            Na všetkých zanechala táto výstava hlboký dojem.

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Životný príbeh Anny Frankovej.

          • Turistický krúžok

          • V novom roku sa nám podarilo absolvovať dva turistické pochody do Tatier.

            Prvá turistika smerovala na Hrebienok, kde je už po jedenástykrát sprístupnený Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Tento rok je s tematikou Londýna - Westminsterské opátstvo. Počas návštevy sme mohli vidieť miniatúru korunovačných klenotov, ľadové korunovačné kreslo (kde sme sa mohli aj odfotiť), sklenenú kráľovskú korunku od umeleckého sklára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa a list návštevníkom Tatranského ľadového dómu od dekana Westminsterského opátstva.

            Druhá turistika cielila do Belianskej jaskyneBelianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené kvapľové jaskyne na Slovensku. Z celkovej známej dĺžky 3,5 km je verejnosti sprístupnených 1 135 m, s výškovým rozdielom 112 m. Zvládli sme 874 schodov, čo predstavuje prelúskaný obrovský "turistický oriešok".

            Všetkým zúčastneným ďakujeme a zároveň povzbudzujeme k prihláseniu sa na ďalšie turistické pochody, ktoré nás ešte do konca školského roka čakajú.