Do galérie IX.A: Web stránka: 8. ročník boli pridané fotografie.
Novinky
IX.A: Web stránka: 8. ročník
- 50
Výchovný koncert "SPIEVAJŽE SI, SPIEVAJ"
- 6
Výchovný koncert "SPIEVAJŽE SI, SPIEVAJ"
Dňa 9. 11. 2017 sme sa zúčastnili výchovného koncertu, ktorý bol zameraný na ľudovú pieseň, ľudové hudobné nástroje, ľudové zvyky, tradície a obyčaje. Koncert bol určený pre žiakov I. a II. stupňa ZŠ a bol chronologicky usporiadaný od kolísky, pričom boli použité aj rekvizity, aké sa kedysi používali, od uspávaniek cez detské piesne, ľúbostné piesne, kde sa deťom priblížila odobierka, odčepčovanie, fašiangové piesne, plačky, cez pracovné piesne, kde sa zoznámili v priamom kontakte s nástrojmi ako sú fujara, gajdy, píšťalka koncovka, dvojačka, šesťdierková píšťalka, okarína, píla, drumbľa, zvonce, mrmlák, ninera, ozembuch a rôzne iné sprievodné alebo netradičné ľudové hudobné nástroje. Hlavnú programovú os tvorila ľudová pieseň, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou koncertu a sprevádza náš ľud od nepamäti. Počas celého koncertu boli do programu zapojené aj deti, žiaci, čím bol koncert stále živý. Počas koncertu vystupujú obaja manželia so synčekom Jakubkom. Ostatné deti sú školopovinné.
Peter a Katarína Hlbockí sa zoznámili v SĽUK-u, kde spolu úspešne účinkovali doma i v zahraničí. Majú spolu 8 detí, ktoré vedú k láske k hudbe. Do roku 1996 žili v Bratislave, dnes žijú v Piešťanoch.
Týždeň zdravej výživy
O zdravej výžive, zdravom životnom štýle vieme toho už dosť. Naše znalosti sme si ešte prehĺbili počas Týždňa zdravej výživy od 6.-10.11.2017. Tak napríklad, ako správne držať telo nás poučila odborníčka na chrbticu. Vyskúšali sme si na čo všetko sa dajú využiť rôzne plody - šípky, jablká, liečivé bylinky...
Šípkový deň sa na našej škole uskutočnil dňa 8. novembra.
Už mesiac predtým dostali žiaci za úlohu nazbierať, usušiť a priniesť do školy šípky.
Zároveň žiaci na hodinách výtvarnej výchovy tvorili rôzne práce s motívom šípok. Robili projekty o šípkach. Najlepšie práce boli potom vystavené na hlavnej chodbe budovy školy.
Popri rozprávaní o šípkach a ich význame, zbere, sušení, spôsoboch prípravy čaju a iných šípkových dobrôt, ako džem, sirup, výživa či olej, si žiaci mohli vychutnať vynikajúci čerstvý šípkový čaj a jednohubky so šípkovým džemom.
Žiaci si uvedomili, že šípky sú významným zdrojom vitamínu C a iných dôležitých látok a my si ich môžeme sami nazbierať v prírode. Tak ako všetky liečivé rastliny nám dávajú zdravie dvakrát- keď ich zbierame v prírode aj keď z nich pijeme čaj.
Jeseň očami detí
- 13
Krásnu pani Jeseň so svojimi pestrými farbami, padajúcim lístím, upršaným počasím znázornili žiaci 1. stupňa. Výstavou plodov, tvorivými výrobkami poďakovali zemi a uctili si jeseň.
Turistický krúžok
Do galérie Turistický krúžok boli pridané fotografie.
Medzinárodný deň školských knižníc
Aj školské knižnice majú svoj deň – International School Library Day, ktorý po prvýkrát vyhlásila prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva, Dr. Blanche Woolls, v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. My sme si ho na našej škole pripomenuli 25. októbra. Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc bol „Deň Milana Rastislava Štefánika“. Cieľom celoslovenského projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového. Žiaci našej školy sa zoznámili so životom M.R.Štefánika a potom sa pustili do rôznych aktivít – riešili kvíz, zoznámili sa s myšlienkami, ktoré vyslovil Štefánik, kreslili komiksy, ilustrácie k prečítaným textom i skladali básne. Ďakujeme všetkým pomocníkom z 8.A a 9.A triedy, ktorí sa zodpovedne zhostili svojich úloh a pomáhali mladším žiakom.
Mesiac úcty k starším
Aktualizovali sme modul Mimoškolské akcie
Aj tento rok sme nezabudli a pripravili sme krátky kultúrny program pre staré mamy a starých otcov.
Deti z materskej školy potešili pesničkami, básničkami a tančekom svojich dedkov a babky.
Folklórny krúžok sa predstavil pásmom ,,Ako sa Kubo na vandrovku dal“.
Deti folklórneho krúžku boli oblečené v nových krojoch, ktoré boli zakúpené z finančných prostriedkov, ktoré nám poskytol automobilový závod Volswagen, ktorému aj touto cestou chceme poďakovať.
Návšteva Mestskej knižnice v Námestove
Možno viete, možno nie, že štvrtý októbrový pondelok je známy ako Medzinárodný deň školských knižníc. V rámci tohto dňa sa uskutočňujú rôzne aktivity na školách. Aj žiaci našej školy sa zapojili a navštívili Mestskú knižnicu v Námestove. V príjemnom prostredí medzi knihami sa prostredníctvom nich zoznamovali s obľúbenými autormi, osudmi hrdinov, dozvedeli sa o medzinárodnom číslovacom systéme kníh. Mnohí žiaci sa stali členmi knižnice s možnosťou vypožičania vybratej knihy. Veľmi pekne ďakujeme odbornej pracovníčke knižnice, pani Daniele Laštíkovej, za veľmi zaujímavé a poučné slová.
Aktualizovali sme modul Akcie školy
Milión detí sa modlí ruženec
„Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení.“ To sú slová, ktoré zazneli z úst sv. pátra Pia a v duchu týchto slov sme sa aj my dňa 18.októbra zúčastnili krásnej akcie v Kostole Panny Márie Snežnej.....
Exkurzia - Lesnícky náučný chodník v Oravskej Lesnej
Aktualizovali sme modul Akcie školy
Turistický krúžok
Stredňajšie popoludnie 18.10.2017 patrilo našej turistickej partii. Zo školy „ozlomkrky“ utekali domov, aby sa o 14.00 hod. dostavili na druhú túru v poradí. Opäť nás vítal krásny slnečný deň, čo úžasne umocňuje každú turistiku. Prechod brezianskym chotárom sme začínali na ulici Pod Záruby smerom k Lokčianskej krížovej ceste. Od kríža trasa smerovala na sever (vľavo od kríža) až k novovybudovanej rozhľadni na strete troch chotárov Breza - Oravská Jasenica - Lokca. Podlažia a schody ešte neboli dokončené, takže so žiakmi sme si dali záväzok o opätovnom spoločnom návrate za pár mesiacov. A keďže to už poznajú, na trasu môžu zobrať aj rodičov. Samozrejme aj naši hubári sa znovu prejavili v plnej kráse. Veselý zážitok, na ktorý budeme stále spomínať, bol, keď sa žiačka „bila“ s učiteľkou o hríb... Zainteresovaní určite vedia o čom hovorím J.
Žiaci boli opäť v perfektnej kondícii a nálade. Ďakujeme im za účasť a tešíme sa na ďalšiu akciu.
Malý futbal - Jednota CUP - starší žiaci
Malý futbal – Jednota CUP – starší žiaci
Starší žiaci z našej základnej školy sa dňa 5.10.2017 zúčastnili kvalifikácie do obvodného kola v malom futbale. Hralo sa na „ umelej tráve„ v ZŠ s MŠ Lokca. Do súťaže boli zapojené 4 družstvá: ZŠ Lokca, ZŠ Hruštín, ZŠ Babín a ZŠ Breza.
Poradie družstiev:
1. ZŠ Babín
2. ZŠ Lokca
3. ZŠ Hruštín
4. ZŠ Breza
Chlapcom za predvedené výsledky blahoželáme a tešíme sa na ďalšiu účasť. Osobitnú pochvalu si zaslúži brankár Jakub Kormaňák, ktorý aj napriek tomu, že je iba šiestak, dokázal náš tím podržať a množstvo gólových šancí vychytať (súťaže sa zúčastnili žiaci deviatych ročníkov). Zodpovedná vedúca Mgr. Kubasová.
Zber papiera
Dňa 18.10.2017 o 13.00 sa uskutoční zber papiera.
Malý futbal Mc Donald CUP- najmladší žiaci
Aktualizovali sme Mimoškolské akcie
Žiaci 1. – 4. ročníka sa dňa 9.10.2017 zúčastnili futbalového turnaja Mc Donald CUP- kvalifikácia do okresného kola. Usporiadateľom bola ZŠ s MŠ Lokca. Súťažili tri družstvá. Zápasy sa odohrali na „umelej tráve“. Naši žiaci síce nevyhrali ani jeden zápas, ale právom im patrí pochvala za ich „oduševnenú hru“. Tešíme sa na ich ďalšiu reprezentáciu.
Výsledky:
- ZŠ s MŠ Lokca
- ZŠ s MŠ Babín
- ZŠ s MŠ Breza
Účelové cvičenie
Aktualizovali sme Akcie školy. Do galérie Účelové cvičenie boli pridané fotografie.
Dňa 29.09.2017 sa uskutočnilo Účelové cvičenie- jesenná časť. Žiaci 5. – 9. ročníka v úvode dňa absolvovali turistický pochod v časti brezanského chotára Komanišky. Po ukončení pochodu boli žiaci rozdelení so skupín a odohrali turnaj vo vybíjanej a futbale. Nádherné slnečné počasie len umocňovalo perfektný zážitok z dňa. Už teraz sa tešíme na jarnú časť cvičenia J. Zodpovedné vedúce Mgr. Kubasová, Mgr. Kormaňáková.
Záložka do knihy spája školy
Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne vyhlásili k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc už v poradí 8. ročník česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá Záložka do knihy spája školy: Tajuplný svet knižných príbehov.
Medzinárodný mesiac školských knižníc (International School Library Month) vyhlásil v roku 2008 James Henri, prezident Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva, pri príležitosti 10. výročia Medzinárodného dňa školských knižníc.
Cieľom česko-slovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a tiež podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci z našej školy sa do tohto projektu zapojili už po tretíkrát a na hodinách výtvarnej výchovy a výchovy umením vytvorili záložky do knihy pre partnerskú školu z Ostravic a tiež pre žiakov zo Základnej školy s materskou školou Zalužice. Záložky stvárňovali ľubovoľnou technikou. Výmenu záložiek môžu školy využiť k nadviazaniu spolupráce, kontaktov alebo poznávaniu života žiakov v Českej republike a tiež na Slovensku a zároveň aj ako prierezovú tému do Školského vzdelávacieho programu.
Scénické čítanie
28.09.2017 zorganizovalo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne a ZŠ s MŠ v Babíne regionálnu súťaž v scénickom čítaní.
Žiaci 3. ročníka – MICHAL NODŽÁK a TOMÁŠ VEČEREK inscenovali text Tomáša Janovica tak pekne, že získali cenu Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne.
Beseda s Augustínom Maťovčíkom
Do galérie Beseda s Augustínom Maťovčíkom boli pridané fotografie.
Dňa 14. septembra 2017 na našu školu zavítala vzácna návšteva – literárny historik, doc. PhDr. Augustín Maťovčík, DrSc. Na besede so žiakmi 8. a 9. ročníka porozprával o svojich spomienkach, ktoré sa viažu k jeho rodnej obci – Breze a tiež o dielach, ktoré napísal počas svojho života. Trpezlivo odpovedal žiakom na ich zvedavé otázky týkajúce sa jeho spomienok, začiatkom písania a tiež o jeho druhej láske k športu, najmä stolnému tenisu, ktorý aktívne hráva. Zároveň venoval do knižnice publikácie o Jozefovi Cígerovi Hronskom, ako aj ďalšie knihy a tiež záložky do kníh. V poobedňajších hodinách pokračovala jeho návšteva v Kultúrnom dome v Breze, kde mu žiaci našej školy pod vedením pani učiteľky Viery Podstrelenej pripravili pri príležitosti jeho životného jubilea program.
Pripomeňme si, že doc. Augustín Maťovčík, sa narodil 19. 8. 1937 v Breze, kde v r. 1943 – 1948 navštevoval ľudovú školu. V rokoch 1948 – 1952 navštevoval strednú školu v Dunajskej Strede, Šamoríne a Lokci a v rokoch 1952 – 1953 gymnázium v Trstenej. V rokoch 1953 – 1955 dokončil jedenásťročnú strednú školu s maturitou v Námestove. Na vysokej škole pedagogickej v Bratislave študoval v rokoch 1955 – 1959 slovenský jazyk – dejepis. Je dlhoročným pracovníkom Matice slovenskej v Martine a zakladateľ jej Biografického ústavu. V 70. rokoch, v období normalizácie, bol odvolaný z funkcie so zákazom publikačnej činnosti. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľ odboru správy a výskumu pôvodných prameňov Slovenskej národnej knižnice v Martine.
Počas svojho profesionálneho života sa zaoberal významnými historickými osobnosťami – Antonom Bernolákom, Ľudovítom Štúrom, Jozefom Cígerom-Hronským, Martinom Hattalom či Michalom Miloslavom Hodžom. Je tiež manažérom rozsiahleho projektu Slovenského biografického slovníka a päťdielneho Biografického lexikónu Slovenska. Prezident SR Andrej Kiska udelil doc. A. Maťovčíkovi dňa 9. januára 2017 štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. Vysoké štátne občianske vyznamenanie získal za dlhoročné mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti biografie a bibliografie.
foto: https://www.cas.sk/fotogaleria/496125/kiska-udeloval-statne-vyznamenania-prevzali-si-ich-tieto-zname-osobnosti/2/
Žiacka školská rada
Exkurzia - Lesnícky náučný chodník v Oravskej Lesnej
Dňa 27.09.2017 sa žiaci piateho ročníka našej školy zúčastnia exkurzie na Lesnícky náučný chodník v Oravskej Lesnej a na Úvraťovú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej.
Stretneme sa o 7.45 pred školou, do ruksaku si okrem jedla a pitia pribalíme kartičku poistenca, oblečieme nepremokavú bundu a obujeme nepremokavé topánky.
Táto exkurzia sa teší veľkej obľube žiakov. Je to krásna ukážka učenia sa v prírode. Pod vedením skúseného odborníka- lesníka sa žiaci majú možnosť prakticky oboznámiť v teréne s flórou ihličnatého lesa a lesným ekosystémom, so životom lesa, prácou v lese, významom a ochranou lesa. Žiaci tiež radi pozorujú správanie sa diviakov v lesnej obore.
Naším cieľom je predovšetkým rozvíjať u detí lásku a úctu k prírode, k histórii a tradíciám nášho regiónu.